Korekta tekstu jest zajęciem niedocenianym, jednak trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Język pisany jest tworem bardzo złożonym i skomplikowanym, a zadaniem korektora tekstu jest usunięcie z niego wszelkiego rodzaju usterek i sprawienie, by tekst został przekazany czytelnikowi w sposób zrozumiały.

Zadania korektora tekstu i miejsce zatrudnienia

Korektor jest osobą odpowiedzialną za przedstawiany czytelnikowi tekst. Musi on pozbyć się obecnych w nich błędów ortograficznych, ale też stylistycznych czy językowych. Słowem- ma doprowadzić do tego, by stał się wzorowy pod kątem poprawnej polszczyzny.
Jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia- korektorzy znajdą je w wydawnictwach- praca z książkami, może to być także redakcja – praca z czasopismami i portalach internetowych. W zasadzie wszędzie, gdzie tworzy się teksty i dba o to, by były poprawnie napisane. Korektor może równie dobrze działać na własną rękę jako freelancer i nie być zatrudniony nigdzie na stałe. To praca satysfakcjonująca, ale nieco bardziej ryzykowna- bo są okresy większych i mniejszych zleceń. Trudno o stabilne zatrudnienie, gdy jest się freelancerem, choć nie jest to oczywiście niemożliwe.

Zarobki korektora tekstu

Wynagrodzenie jest oczywiście sprawą bardzo istotną i zapewne warto zorientować się, jak ono wygląda przed rozpoczęciem pracy. Korektor zatrudniony na etat zarabia średnio 2 907 zł na rękę. ¼ pracujących w tym zawodzie otrzymuje pensję powyżej średniej, ale też ¼ dostaje poniżej średniej, czyli około 2 364 zł na rękę.
Trzeba jednak powiedzieć, że zarobki korektora są mocno kwestią indywidualną. W zależności od posiadanego doświadczenia i znajomości, stawki i wyceny mogą być różne. Szczególnie, że w tym zawodzie bardzo często obserwujemy działania na własną rękę i zakładanie własnych działalności gospodarczych, aniżeli pracę na etat w firmie. W związku z tym trudno jest dokładnie określić, jakie są zarobki w tej dziedzinie, co czyni tę pracę jeszcze bardziej fascynującą.

Jak zostać korektorem?

Na początku trzeba rozróżnić korektora tekstu od redaktora. Korektor tekstu nie może ingerować w styl tekstu, jego podział na akapity etc. Redaktor ma więcej swobody na tym polu. Aby zostać korektorem tekstu, najlepiej jest- co pokazuje analiza rynku pracy- mieć wykształcenie wyższe humanistyczne- filologia polska, dziennikarstwo, sztuka pisania, ale też kulturoznawstwo czy inne filologie, bo znajomość obcego języka może się w tej pracy przydać.
Mile widziane jest także zdobyte już wcześniej doświadczenie zawodowe- jak w większości zawodów. Poza tym zwraca się uwagę na doskonałą organizację czasu. Trzeba umieć sobie go zaplanować, żeby nie zaliczyć wpadki i zdążyć z pracą do określonego terminu. Zdolność do utrzymania koncentracji także jest wskazana, bo to praca polegająca na wychwytywaniu błędów, więc nie jest tutaj wskazane przeoczenie czegoś. Od początkującego korektora wymagać się też będzie oczywiście znajomości obsługi komputera, zapewne pakietu MS Office. Najważniejsza jest jednak doskonała znajomość języka polskiego. Bez niej nie można zostać efektywnym korektorem tekstu. Jeśli więc przymierzamy się do poświęcenia się temu zawodowi, wpierw powinniśmy opanować ojczysty język do perfekcji. Kiedy to zrobimy, będziemy na najlepszej drodze do sukcesu.