Gdy planujemy remont mieszkania czy domu i chcemy zatrudnić w tym celu ekipę remontowa, to często w naszych domach pojawia się jeden z fachowców w celu wykonania kosztorysu lub wyceny. Choć wydaje nam się, że to pojęcia tożsame i można je stosować zamiennie to niestety tak nie jest. Choć wydaje nam się, że mamy na myśli te sama usługę to jednak różnica jest zasadnicza.

Wycena czy kosztorys budowlany

Gdy pojawia się u nas fachowiec w celu obejrzenia domu i oceny jakie prace powinny zostać wykonane przeważnie mówimy o wycenie usługi. W trakcie wyceny specjalista podaje nam bardzo przybliżoną cenę za wykonanie wszystkich usług w ramach jednego remontu. Z tego też powodu podaną kwota może się okazać mocno zaniżona w końcowym rozliczeniu. Jeżeli jednak zostanie wykonany kosztorys budowlany to otrzymamy listę prac do wykonania oraz cenę potrzebnych materiałów. W przypadku kosztorysu wyszczególnione zostaną również prace i ich koszty z podziałem na konkretne pomieszczenia, jeżeli oczywiście decydujemy się na remont czy wykończenie więcej niż jednego pokoju. Oczywiście tak przygotowany dokument jest ważny w przypadku gdy potrzebujemy przedstawić koszty remontu ubezpieczycielowi czy też w banku. W końcu każdemu może się przydać taki dokument.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dobrze i skrupulatnie przygotowany kosztorys wskaże nam dosyć dokładna kwotę, której będziemy potrzebować na remont. Wskazana kwota może się wahać +/-10%, co również stanowi zasadnicza różnica między wyceną a kosztorysem.
Te dwie firmy szacowania kosztów remontu, choć z pozoru wydają nam się podobne już nawet tożsame mają zupełnie inne zastosowanie w rzeczywistości. Wycena służy powierzchowne ocenie kosztów i decyzji, która ekipę budowlaną lepiej nam wybrać. Jednak gdy potrzebujemy konkretnych informacji i profesjonalnej obsługi remontu warto zdecydować się na wykonanie kosztorysu. Warto jednak pamiętać, że kosztorys jest wszechstronnym dokumentem potwierdzającym koszt wykonywanych w trakcie remontu prac budowlanych.