Organizacja wesela na własną rękę to wyjątkowo żmudny, trudny i czasochłonny proces. W końcu wybór odpowiedniej sali, dopasowanie menu do gości oraz wybranie zespołu lub wodzireja, który sprawdzi się na samej imprezie, mogą wiązać się z przejrzeniem setek lub tysięcy ofert. Jednak organizacja wesela wiąże się również z czynnościami, o których początkowo nie myślimy – jest nim choćby wybór transportu zarówno dla Pary Młodej, jak i gości weselnych. Podpowiadamy w jaki sposób zorganizować transport weselny!

Transport dla Pary Młodej

Tradycyjnie przyszli małżonkowie podjeżdżają pod kościół lub Urząd Stanu Cywilnego limuzyną lub innym transportem, z którego nie korzystają goście weselni. Największą popularnością cieszą się marki jakie jak BMW lub Audisamochody, które cechują się nienagannym wyglądem i elegancją. Rzadziej wybiera się auta sportowe lub wiekowe pojazdy, które dla fanów takich dziedzin jak motoryzacja są zobrazowaniem stylu i klasy. Jednak zdarza się, że Młoda Para wybiera bardziej niekonwencjonalny sposób przemieszczania się. W miejscowościach górskich mogą to być konne zaprzęgi kołowe lub – w sezonie zimowym – sanie ciągnięte przez konie. Miłośnicy motocykli mogą podjechać pod kościół lub USC lśniącym Harleyem lub na wyścigowych skuterach. Zdarzają się również śluby, na które przyszli małżonkowie podjeżdżają długimi, eleganckimi limuzynami z prywatnym szoferem.

Transport dla gości weselnych

Zdecydowanie trudniejszym wyborem jest wybór transportu dla gości weselnych. Zwykle na własną rękę dojeżdżają oni pod Kościół lub Urząd Stanu Cywilnego, jednak jeśli wesele odbywa się w bardziej oddalonym punkcie należy wcześniej dowiedzieć się ile osób jest niezmotoryzowanych oraz zapewnić im odpowiedni transport. Do tego celu można wynająć zarówno kilka niewielkich busów od firmy prywatnej (w przypadku zapewnienia transportu kilkunastu osobom), jak i cały autokar, który umożliwi przetransportowanie większej liczby osób. Musimy pamiętać o zapewnieniu transportu powrotnego dla gości weselnych. W przypadku mniejszych przyjęć warto zainwestować w prywatnego kierowcę, który dostępny jest przez cały czas trwania imprezy weselnej i rozwozi gości w wybranych przez nich godzinach. Duże wesela wiążą się z koniecznością zapewnienia transportu dla kilkudziesięciu lub kilkuset osób – bardziej opłacalnym wyjściem jest wynajęcie busa, który rozwozi gości weselnych w wybranych godzinach. Ustala się wówczas dwa lub trzy większe kursy w trakcie trwania przyjęcia weselnego, dzięki czemu nasi goście mogą dotrzeć do domu w najkorzystniejszych dla nich godzinach.

Z pewnością transport Pary Młodej oraz gości weselnych nie należy do najtańszych, jednak jest to element konieczny, który znacząco poprawia komfort osób bawiących się na weselnym przyjęciu. Warto również poszukać prywatnych osób z grona dalszych znajomych lub ich poleceń, które posiadają odpowiednie środki transportu i za rozsądną cenę umożliwią przetransportowanie większej liczby osób.