Województwo dolnośląskie cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski. To obszar w zachodniej części kraju, którego stolicą i największym miastem jest Wrocław]. Jednak województwo to słynie również z przepięknej przyrody, wśród której można odpocząć i wyciszyć się. Przedstawiamy pięć pięknych miejsc w województwie dolnośląskim, które warto odwiedzić!

1. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy leży przy granicy z Czechami, na których terenie również znajduje się wydzielony obszar wchodzący w jego skład. To z pewnością raj dla wszystkich miłośników gór, ale i dopiero początkujących, którzy nie posiadają zbyt dużego doświadczenia. Znajdziemy tutaj zarówno trudniejsze szlagi dla zaawansowanych, jak i proste ścieżki dla rodzin z dziećmi. Park gwarantuje nam niesamowite widoki oraz obcowanie z naturą.

2. Góry Stołowe

Park Krajobrazowy Gór Stołowych to jedyne miejsce w Polsce, gdzie możemy znaleźć wysokie, niemal całkowicie płaskie szczyty, z których rozpościera się niesamowity widok na okoliczne wioski i miasteczka. Najwyższe punkty w Parku osiągają wysokość ponad 900m n.p.m. Choć wejście na nie może być dosyć wymagające, nie stanowi problemu dla osób z dobrą kondycją i choćby niewielkim doświadczeniem. To miejsce, w których możemy podziwiać również niezwykłe formacje skalne.

3. Dolina Jezierzycy

Niezwykłym miejscem na terenie województwa dolnośląskiego jest Dolina Jezierzycy. Jest to obszar o charakterze Parku Krajobrazowego, który słynie przede wszystkim z zielonym mokradeł i terenów bagnistych. W gęstych lasach, które przypominają puszczę, znajdziemy bogatą florę i faunę, która zachwyci wszystkich miłośników przyrody.

4. Jezioro Kunickie

Jezioro Kunickie to jeden z największych zbiorników wodnych w województwie. Zajmuje powierzchnię 95 hektarów i osiąga głębokość 12, 5 metra. Stanowi doskonałą bazę wypadową dla rodzin z dziećmi i amatorów pieszych wędrówek. Okalają go ścieżki rekreacyjne oraz gęsta, bogata roślinność. Ciekawostką jest, że w 2019 roku wędkarze zgłosili obecność w zbiorniku wodnym krokodyla, choć nigdy nie zostało to udowodnione.

5. Dolina Bobru

Dolina Bobru to gęsto zalesiony teren, który jest domem dla wielu ssaków i ptaków. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować tutaj dziki, jelenie i lisy, a wieczorem usłyszeć odgłosy puchacza – dużej sowy, która jest zagrożona wyginięciem. Dolina Bobru to doskonałe miejsce na piesze wycieczki i obcowanie z naturą.

Na terenie województwa dolnośląskiego znajdziemy również wiele innych atrakcji. Jeśli chcemy zwiedzić większą część tego obszaru możemy wybrać nocleg we Wrocławiu lub w mniejszych miasteczkach. Z pewnością warto zatrzymać się również w miejscowościach górskich w pobliżu Sudetów lub Karkonoszy, gdzie odetchniemy świeżym, górskim powietrzem. Województwo jest jednak stosunkowo duże oraz obfituje w naturalnie piękne tereny, przez co z pewnością nie wystarczy krótki urlop by poznać jego wszystkie zakamarki.