Prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia jest coraz bardziej popularne. To jedyny sposób na cieszenie się długim życiem w zdrowiu, doskonałym samopoczuciem i nienaganną sylwetką. Często motorem do rozpoczęcia diety i ćwiczeń jest odchudzanie. Jednak jak zacząć żyć zdrowiej, by nie porzucić szybko nowo obranej ścieżki?

Zmień swoją dietę

Pamiętaj, że od sposobu odżywiania zależy jakość Twojego życia, zdrowie i samopoczucie. Nie musisz jednak wprowadzać drastycznych zmian w zakresie żywienia. Wystarczy kilka niewielkich kroków, by Twoja dieta stała się zdrowsza i bardziej zbilansowana, dzięki czemu zapewnisz swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów.

1. Wybieraj sezonowe warzywa. Staraj się, by w każdym posiłku przynajmniej 30% pożywienia stanowiły świeże, gotowane lub pieczone warzywa. Na kanapki nałóż dodatkową porcję sałaty i pomidora, do obiadu przygotuj smaczną surówkę. Zamiast tradycyjnych kotletów możesz wybrać takie z dodatkiem świeżych warzyw. Dobrym pomysłem na kolację będzie warzywna zapiekanka z dodatkiem makaronu lub ryżu.

2. Unikaj smażonych dań. Oczywiście, zjedzenie smażonego mięsa raz w tygodniu nie powinno wpływać negatywnie na Twoją sylwetkę i zdrowie. Wybieraj jednak pieczone, gotowane lub duszone mięsa, które są lżejsze, zdrowsze i zawierają mniej pustych kalorii.

3. Stawiaj na zdrowsze zamienniki. Domowa pizza pełna kolorowych warzyw, świeżo zrobiony burger z dobrej jakości mięsa czy pieczone frytki to dania kaloryczne, jednak nie muszą być wcale nie zdrowe. Wystarczy przygotować potrawy ze świeżych, dobrej jakości składników bez konserwantów i sztucznych barwników, by danie było zbilansowane i odżywcze. W warunkach domowych możesz przygotować zdrowe i pyszne desery oraz słodycze na bazie orzechów, kakao lub owoców.

Aktywność to podstawa

Jeśli jesteś osobą początkującą – nie zakładaj nierealnych celów. W celu utrzymania dobrej kondycji i smukłej sylwetki wystarczy 30min aktywności dziennie. Wybieraj ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność. Rower, rolki, szybki marsz lub pływanie na basenie z pewnością poprawi elastyczność i wygląd Twojego ciała. Jeśli jednak liczysz na bardziej wyraźne efekty ćwiczeń możesz wpleść do swojego grafiku ćwiczenia siłowe, które wzmocnią mięśnie i sprawią, że Twoja sylwetka będzie wyglądać dużo lepiej. Pamiętaj jednak, że każda aktywność – szczególnie ta wykonywana na świeżym powietrzu – to duży zastrzyk energii i zdrowia.

O czym zapominamy?

Na nasz organizm ma wpływ wiele czynników: dieta, aktywność, ale również cały styl życia. Nasze ciała regenerują się podczas snu, dlatego niezmierne ważne jest zapewnienie jego odpowiedniej ilości. Dorosły człowiek powinien przesypiać około 8 godzin w ciągu doby, jednak ilość ta może zmieniać się w trakcie naszego życia. Również stres może powodować wiele problemów zdrowotnych – choć jego wyeliminowanie w dzisiejszych czasach jest niemożliwe, ważne jest, by ograniczać występowanie sytuacji stresowych oraz szybkie radzenie sobie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek ich skutków.