Zdrowy i aktywny tryb życia jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Dobre nawyki żywieniowe pozwalają cieszyć się zdrowiem, długim życiem i doskonałym samopoczuciem. Konsekwencja w odżywianiu i uprawianiu sportu to również sposób na utrzymanie idealnej sylwetki. Jednak rozpoczęcie odchudzania może być wyjątkowo trudne: szczególnie, jeśli do tej pory nasz tryb życia i odżywiania pozostawiał wiele do życzenia. Oto pięć prostych porad dla początkujących, dzięki którym utrzymasz odpowiednie nawyki żywieniowe i zrzucisz nadmierne kilogramy!

1. Zachowaj zdrowy rozsądek

Dieta od razu wyda się przyjemniejsza gdy dopuścisz do siebie świadomość, że nie musisz wszystkiego sobie odmawiać. Zadbaj o to, by jedzenie było pełnowartościowe i przygotowywane z najwyższej jakości składników. Możesz sobie pozwolić od czasu do czasu na domową pizzę lub ręcznie wykonane słodycze. Niemal każda restauracja ma w swojej ofercie dania niskokaloryczne – nie odmawiaj sobie wyjścia z przyjaciółmi, wybieraj jednak potrawy zdrowe i nieprzetworzone.

2. Gotuj w domu

Staraj się nie używać gotowych produktów mrożonych i żywności przetworzonych. Posiłki przygotowuj od podstaw bazując na świeżych składnikach. Przepisy kulinarne, które znajdziesz w prasie, internecie lub książkach możesz modyfikować i zmieniać pod swój gust smakowy, ale również “odchudzać” je wybierając mniej kaloryczne składniki lub rezygnować z niektórych dodatków.

3. Jedz warzywa

Warzywa i owoce dostarczają nam niezbędnych do życia składników mineralnych oraz witamin. Staraj się, by każdy posiłek zawierał solidną porcję warzyw. Jeśli masz ochotę na tłustsze mięso lub produkty mączne, wybierz do nich lekką sałatkę ze świeżych warzyw lub surówkę. Warzywa możesz jeść również w formie przetworzonej – gulasze, dania z piekarnika czy warzywa gotowane również są zdrowe!

4. Zacznij się ruszać

Sport można pokochać – wie o tym każdy, kto ma już za sobą trudne początki. Jeśli nienawidzisz siłowni lub zajęć grupowych w salonach fitnessu, nie musisz się do nich zmuszać! Jazda na rowerze, długi spacer, rolki lub pływanie na basenie to aktywności ogólnorozwojowe, które doskonale poprawiają kondycję i zmuszają organizm do spalania kalorii. Pamiętaj jednak, że uprawianie jakiegokolwiek sportu wymaga regularności by widoczne były efekty w postaci lepszego samopoczucia, większej odporności organizmu i smukłej sylwetki.

5. Dbaj o siebie całościowo

Zachowanie zdrowego stylu życia, który pomoże utrzymać smukłą sylwetkę, wymaga kompleksowego zadbania o zdrowie. Organizm regeneruje się podczas snu, dlatego tak ważne jest wysypianie się: dorosły człowiek przeciętnie potrzebuje ośmiu godzin snu każdej doby. Dodatkowo należy maksymalnie ograniczyć stres – przemęczony, zestresowany organizm pozbawiony jest możliwości odpowiedniej regeneracji, co może skutkować nie tylko obniżonym samopoczuciem i gorszym zdrowiem, ale również zastojem efektów odchudzania nawet przy zbilansowanej diecie i uprawianiu sportu.