Każdy rodzic pamięta świętowanie pierwszych 12 miesięcy życia swojego dziecka. Większość z nich przywiązuje dużą wagę do daty obchodów pierwszych urodzin nie tylko z względów symbolicznych, ale i sentymentalnych. Po upływie pierwszego roku od przyjścia na świat, dziecko wchodzi w kolejny etap rozwoju, w którym zachodzą równie istotne przemiany, jak i w minionych miesiącach. Są to zauważalne zmiany w jakości komunikowania się dziecka z światem zewnętrznym. Z tego względu, że postrzeganie przez niego otoczenia ulega poprawie. Jest coraz bardziej chętne do podejmowania nowych wyzwań, dzięki którym będzie mogło pokonywać coraz to nowsze etapy rozwojowe w swoim życiu, które bardzo szybko nadejdą.

Fantastyczne jest to, że łącząc ze sobą kilka interesujących zabaw można scalić przyjemne z pożytecznym.

Należy pamiętać cały czas o tym, że roczniak potrzebuje wciąż bardzo dużo uwagi z strony dorosłych, jak i do tej pory. Mianowicie dziecko w tym wieku już przez jakiś czas – najczęściej krótki bawi się samo zabawkami, ale nasz nadzór nad nim jest cały czas niezbędny. Gdyż po upływie 1, 3, bądź 5 minut samotnej zabawy maluszek zapragnie mieć kompana do towarzystwa, a my musimy być w wciąż w pobliżu, aby do niego dołączyć. W ten czas przychodzi pora na kreatywność dorosłych, pozostaje nam nieodzowne pytanie… w co bawić się z rocznym dzieckiem?

Jest wiele opcji do wyboru i to od rodzica dzieciątka będzie zależało, w którym kierunku się podąży. W śród codziennie wykonywanych obowiązków rodzice małych dzieci muszą pamiętać o tym, jak wszystko zaplanować, aby codzienne obowiązki nie przyćmiły obowiązków nad małym dzieckiem, które nieustannie potrzebuje aprobaty i uwagi dorosłych. Możliwym sposobem w synchronizacji dnia codziennego, jest wymyślanie co chwile nowych zabaw, aby dziecko się nie nudziło. Mowa tutaj o pomysłach tj. np. robienie z dzieckiem porządków. Maluch chętnie będzie pomagał w przekładaniu rzeczy, czy też ubrań. Dzieci w tym okresie rozwoju uwielbiają przekładać rzeczy z miejsca na miejsce. Kolejnym przykładem ciekawego rozwiązania na zabawę jest ustawienie krzeseł w pociąg w taki sposób, żeby malec mógł pod nimi przechodzić i się czołgać. Mając na niego ciągle oko, na końcu ostatniego krzesła kładziemy jego ulubioną zabawkę, tak aby była ona motywacją do jak najszybszego dotarcia do celu.

Podczas, gdy w/w zabawy się już znudziły możemy dziecku zaoferować zabawy z rączkami typu: „tu kokoszka dziobała”, „idzie kominiarz po drabinie”, „głowa ramiona, kolana, pięty”, które z pewnością zainteresują maluszka na dłuższą chwile. Zabawy z rymowankami, czy też z śpiewanymi przez rodziców piosenkami, są fantastycznym pomysłem na zacieśnianie więzi i naukę. Dziecko wsłuchując się w słowa piosenek, wierszyków, prędzej, czy później je zapamięta. To samo tyczy się mimiki twarzy, jak i gestów. Małe dzieci uwielbiają naśladować innych i się od nich uczą. Warto tą cechę wykorzystać w kierunku prawidłowego rozwoju i wpajania dziecku właściwych wartości co do zachowania.

Godnym polecenia zajęciem dla roczniaka, jest zabawa z pozgniatanymi kartkami papieru – w taki sposób, aby utworzyły one kule. Dziecko dodatkowo będzie miało frajdę z rozkładania karteczek i ich rozrywania. Dzięki takiej formie zabawy u dziecka będzie się stymulowało rączki, tj. chwyty i aspekt manualny. Takimi zwyczajnymi kartkami, można wiele zdziałać, choćby zrobić na koniec śnieg, by potem nim rzucać. Oczywiście na etapie 12 miesięcznego dziecka jesteśmy w stanie zainteresować je książkami. Warto zaznajamiać maluchy z kolorowymi obrazkami, a przy okazji opowiadając im o tym co na nich widać. Dzięki temu pobudza się u dzieci wyobraźnie, co może tylko zaowocować w postaci kreatywności na przyszłość, ale i zachęcić do zainteresowania się postaciami z czytanej historyjki.

Tak jak wyżej zaproponowano nie ma obaw w co bawić się z rocznym dzieckiem Dorosłych może jedynie ograniczyć wyobraźnia, ale gwarantujemy, że zwyczajne turlanie piłkami po podłodze, czy chowanie przedmiotów pod kubeczki, by dziecko musi wskazać, gdzie jest przedmiot są nieodzowną zabawą, którą można nieustannie powtarzać, a dobrej zabawy nie ma końca. Chyba, że przyjdzie pora na drzemkę maluszka – w końcu kiedyś każdy musi odpocząć od rozrywek z atrakcjami.