Jeśli jesteś miłośnikiem historii i średniowiecza, na pewno pojęcie gotyku nie jest Ci obce. Strzeliste budowle, które swoim ogromem przyprawiają o zawrót głowy, są wyznacznikiem tej epoki. W Polsce mamy sporo gotyckich zamków, ale w tym zestawieniu, chcę przedstawić Wam topową trójkę gotyckich zamków, które musisz odwiedzić!

1. Zamek w Niedzicy.
Południe Polski jest także bardzo obfite w gotyckie warownie obronne. Świetnym przykładem jest zamek w Niedzicy. Strzelista budowla, postawiona na skale już na pierwszy rzut oka wydaje nam się idealny miejscem na schronienie. Historia zamku sięga roku około 1330 i przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk. Idealny przykład Polskiej gotyckiej architektury.

2. Malbork.
Chyba większość znawców się ze mną zgodzi, że ten zamek jest chyba najbardziej rozpoznawalną budowlą obronną w Polsce. Krzyżacka potężna forteca, to pokaz architektonicznej mądrości, którą doskonaliło wiele pokoleń murarzy. Kunszt z jakim wzniesiona jest ta budowla zwala z nóg i człowiek zaczyna się zastanawiać, jak ludzie są w stanie zbudować tak ogromne budowle. Jest to miejsce, które każdy miłośnik średniowiecza odwiedzić po prostu musi!

3. Zamek w Gniewie.
Kolejny krzyżacki zamek, którego cechuje gotycka doskonałość. Zbudowany na planie czworoboku idealnie spełniał swoje funkcje obronne będą swoistym kwadratem nie do zdobycia. Zamek po czasach krzyżackich przechodził z rąk do rąk, ale na szczęście obecnie jest odrestaurowany i możliwe jest zwiedzanie tej świetnej i pięknej budowli obronnej.