Content marketing jest strategią, która ma za zadanie utrzymać z klientem długotrwałą relację i zdobycie jego zaufania oraz lojalności. Liczy się to, by z klientem mieć silną więź i przedstawiać mu produkty, których on sam od nas oczekuje.

 

Co to jest?

Content marketing czyli tak zwany marketing treści różni się od klasycznych strategii marketingowych tym, że nie opiera się na jednostronnym przekazie reklamowym, lecz na budowaniu zażyłej relacji z odbiorcą. Najczęściej przybiera on formę treści publikowanych w Internecie: artykułów, podcastów, poradników, infografik czy też raportów. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczenie wiarygodnych treści związanych z daną branżą. Jest to sytuacja w której można powiedzieć, że wygrywa każdy- korzyść jest po stronie firmy i potencjalnego klienta.
Okazuje się jednak, że stworzenie wartościowego tekstu nie zawsze wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Równie ważne jest to, by dobrać odpowiednie kanały dystrybucji do grupy docelowej, która będzie odbierała przekazywane przez nas treści.

Pozycjonowanie stron

Istotnym elementem content marketingu jest optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, czyli SEO ( Search Engine Optimization). W procesie tym najistotniejsza jest treść. Strony powinny zawierać słowa kluczowe. Algorytmy wyszukiwarki Google badają także jakość i to czy dany tekst jest wartościowy. Teksty na które serwis Google zwróci uwagę, powinny być:
napisane poprawną polszczyzną
nieprzesycone słowami kluczowymi (naturalność)
podzielone na akapity, z nagłówkami, wypunktowaniami (miłe dla oka)
zawierające materiały dodatkowe, czyli video, zdjęcia, wykresy oraz infografiki
niepublikowane na innych stronach internetowych (unikalność)

Jeśli teksty spełniają owe kryteria, możemy liczyć na to, że będą windowane w górę przez Google, a więc trafią do większej liczby odbiorców- odbiorców, którzy przecież poszukują treści przez nas tworzonych. Muszą tylko dowiedzieć się o istnieniu owych treści.

Marketing wirusowy

Celem działania marketingu wirusowego jest budowa wartościowej marki produktu poprzez prowadzenie działań, które zachęcą odbiorców do tego, by sami przekazywali dalej informacje o marce czy produkcie. Jego skuteczność jest niezmiernie wysoka z powodu tego, że oparta jest na rekomendacjach. Podobnie działa content marketing. Stosuje się przeróżne techniki, które pozwalają osiągnąć zamierzony efekt. Najpopularniejsze kanały przekazu to oczywiście portale społecznościowe typu Facebook, Twitter, Instagram czy Youtube. Korzysta się także z branżowych blogów, które są niezwykle pomocne w przypadku szybkiego rozpowszechniania treści marketingowych- to ważne, bo szybka i dobra reklama jest dźwignią handlu.

Podsumowując, marketing treści jest strategią, która polega na tworzeniu treści pożądanych przez klientów. Jest to więc odwrotność marketingu niechcianego, czyli interruption marketing ( marketingu rozpraszającego). To strategia skuteczna i bardzo popularna. Warto się nad nią zastanowić w przypadku, gdy zastanawiamy się nad tym, jak zareklamować nasz produkt, usługę czy firmę.