Szkolenia SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w ostatnim czasie zyskują na popularności. Organizacja ta oferuje kursy zawodowe do których żeby przystąpić, nie trzeba spełniać szczególnie wysokich wymagań. To doskonała oferta dla osób, które podchodzą do życia w sposób praktyczny.

 

Dla kogo zdobycie uprawnień będzie wskazane?

Zdobycie uprawnień przyda się szczególnie osobom, które są zatrudnione z branży elektrycznej lub planują się jej poświęcić w przyszłości. Coraz częściej zdarza się, że są one niezbędne już w procesie rekrutacji, więc nie warto jest zwlekać z odbyciem kursu. Zapotrzebowanie na elektryków jest bardzo duże, więc na pewno nie pożałujemy tej decyzji. Poza tym wiedza z zakresu elektryki przyda nam się także w codziennym życiu i będziemy mogli dokonać mniejszych lub większych napraw we własnym domu. Z tych właśnie powodów kurs powinien się nam dość szybko zwrócić bez względu na to, czy znajdziemy zatrudnienie w zawodzie, czy też jednak zdecydujemy się szukać w innej dziedzinie.

Jak zdobywa się uprawnienia SEP?

Aby móc myśleć o zdobyciu uprawnień, należy pomyślnie zdać organizowany przez Stowarzyszenie egzamin. Zanim to jednak nastąpi, kandydat musi przejść krótkie szkolenie, które pomoże posiąść mu wiedzę potrzebną do zaliczenia testu. Dostęp do kursów jest stosunkowo łatwy, bo organizowane są na terenie całego kraju; nawet w mniejszych miastach Polski. Na oficjalnej stronie SEP można dokładnie sprawdzić w których miastach można zapisać się na kurs.
Ważną informacją, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest fakt, że kurs można zwykle odbyć online. Oczywiście inaczej wygląda sprawa z egzaminem, bo ten musimy zdać już na miejscu, w jednej z placówek SEP.

Rodzaje kursów

Istnieją trzy rodzaje kursów. Są to szkolenia elektryczne (G1), energetyczne (G2) oraz gazowe (G3). Uprawnienia zdobywa się dla dwóch rodzajów wykonywanych prac: E- czyli eksploatacja instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych a także D, czyli dozór instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych.

Wymagania oraz kwalifikacje

Aby przystąpić do szkolenia SEP należy być osobą pełnoletnią oraz mieć minimum podstawowe wykształcenie- wymogi więc nie są szczególnie zawyżone. Kurs może trwać od kilku do kilkunastu godzin, co jest jego kolejną zaletą, bo uprawnienia może zdobyć naprawdę szybko. Jeśli oczywiście nie natrafimy na kolejkę, bo chętnych do zdobycia uprawnień jest naprawdę wielu.
Jeśli chodzi o zapisy, mogą to być osoby indywidualne, ale organizuje się, co na pewno jest bardziej efektywne, szkolenia grupowe dla pracowników firm. Jest także szansa na odbycie szkolenia zamkniętego, które odbywa się w siedzibie danego przedsiębiorstwa.
Od momentu zdania egzaminu, uprawnienia zostają nam przyznane na okres pięciu lat. Od ogłoszenia wyników świadectwo powinno trafić w nasze ręce najpóźniej po dwóch tygodniach.

Koszty

Cena kursu zależna jest od liczby jego uczestników. Egzamin natomiast ma kwotę stałą i wynosi ona 260 złotych brutto.