W ciągu swojego życia człowiek przesypia około dwudziestu lat. Przyznać trzeba, że to kawał czasu. Z tego powodu warto stworzyć sobie komfortowe warunki snu, kupując odpowiedni materac.

Przyznać trzeba, że od momentu wynalezienia pierwszego materacu wiele się w tej dziedzinie zmieniło. Producenci tworzą je coraz bardziej wyszukane, mające swoją konstrukcją pozytywnie oddziaływać na nasz organizm i jakość snu. Wyróżnia się takie 3-, 5-, oraz 7- strefowe. Strefy te nazywa się: strefą wsparcia głowy, ramion, podparcia kręgosłupa, wsparcia miednicy, podparcia ud, podparcia łydek oraz podparcia stóp. Jak widzimy, znajomość ludzkiej anatomii usprawniła sposób konstrukcji miejsc do spania. W praktyce wygląda to tak, że środkowa część materaca jest strefą najtwardszą; niżej- przy udach- jest on nieco miększy, ale wciąż twardy, jednak znowuż nie tak bardzo jak w strefie barkowo- ramieniowej. Co jednak w przypadku, osób o niskim wzroście? Albo ponadprzeciętnie wysokim? Powstaje wtedy problem, bo wydzielone strefy nie są niestety ruchome. Dlatego zastanówmy się przed wyborem materaca strefowego.

Materac rehabilitacyjny

Mówi się, że zdecydowanie lepszym wyborem od materaca strefowego będzie rehabilitacyjny. Działa on w ten sposób, że w momencie nacisku w konkretnym jego miejscu, ugina się tylko obszar nacisku oraz niewielki obszar wokół. W praktyce oznacza to, że jest on dopasowywany do naszego ciała. Działa on więc kojąco na kręgosłup, który w trakcie snu przyjmuje naturalną postawę. To niewątpliwie sen komfortowy i z korzyścią dla naszego organizmu.

Miękki czy twardy?

To pytanie kluczowe. Przy wyborze materacu ważna jest kwestia jego twardości. Często można usłyszeć opinię, że powinien być on twardy, by usztywniać kręgosłup. To jednak nie do końca jest prawda, bo wszystko zależy od naszej wagi, a także od pozycji w jakiej zazwyczaj śpimy. Tak więc: dla osób cięższych konieczny będzie materac twardy, natomiast dla lżejszych bardziej odpowiedni wyda się miękki, bo na twardym mogą odczuwać dyskomfort. Co zaś do pozycji, jeśli śpimy na boku- lepsze będzie podłoże miękkie, bo nasze biodro musi mieć przestrzeń w którą może się zagłębić. Pozycje na brzuchu lub plecach rozkładają ciężar ciała równomiernie i tutaj bardziej udanym zakupem będzie materac twardszy.
Wyróżnia się cztery poziomy twardości materaców:
– H1 czyli materace miękkie, bardzo dobre dla osób o wadze do 60 kg
– H2 to materace średnio miękkie, odpowiednie dla osób o wadze od 50 do 80 kg
– H3 to materace średnio twarde, idealne dla osób o wadze od 80 do 100 kg
– H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg

Wszystko jednak tak naprawdę zależy od własnych upodobań i tego, gdzie lepiej się nam śpi. Niewykluczone jest, że H4- czyli najtwardszy z materacy zdobędzie sympatię u osoby poniżej 100 kilogramów. Dlatego najlepiej przed zakupem przetestować i sprawdzić, gdzie śpi nam się najwygodniej. Nie dokonujmy pochopnych wyborów, bo to wydatek rzędu kilkuset złotych i bardzo szkoda byłoby nie trafić z zakupem.