Kreatywne hobby w wolnym czasie

Każdy człowiek ma jakiś swój sposób na spędzanie wolnego czasu. Jedni biegają, drudzy pływają, oglądają seriale itp. Jednakże, najlepszym pomysłem na wolny czas jest takie zajęcie, które zabije nudę, a jednocześnie rozwinie nasze możliwości. Ci, którzy od urodzenia uwielbiają czytać książki i preferują humanistyczne przedmioty, mogą pomyśleć o tym, aby zacząć pisać książkę! Na początku nie warto tego traktować poważnie, tylko robić to przede wszystkim dla siebie i dla przyjemności, inaczej ciężko to nazwać pasją. Załóżmy, że tak jak większość osób, lubisz być motywowany, oraz dostawać ewentualne rady, wskazówki odnośnie błędów stylistycznych, ortograficznych. Jest jedna zasada – nie możesz się przez to zniechęcić, ponieważ nikt z nas nie jest perfekcjonistą na start! A dzięki temu nie tylko zwiększą się Twoje umiejętności, ale również nauczysz się popełniać błędy i je poprawiać. A uwierz – taka lekcja jest skuteczna!

Kiedy jesteś coraz bliżej swojego sukcesu…

To sprawdzaj błędy, zastanów się, czego tak właściwie chcesz – opublikować swoją powieść tylko w internecie, na blogu dla odbiorców, czy może starać się o publikację? Jest to bardzo ważne, a takie myśli pozwolą Ci odpowiedzieć na pytanie: Co dalej? Przede wszystkim, po każdym napisanym rozdziale, przeczytaj go jeszcze raz przed opublikowaniem, bądź przed zapisaniem. W ten sposób oszczędzisz sobie czasu na później, który powinien być przeznaczony na dodatkowe usługi, takie jak: projekt okładki, korekta tekstu, wysłanie opowiadania do wydawnictwa. Oczywiście tylko wtedy, kiedy uznasz to za konieczne, nie jest powiedziane, że ktoś musi to za Ciebie zrobić, ale przykładowo taki korektor tekstu może być przydatny i pomocny, tym bardziej, że co dwie głowy, to nie jedna!

Czy znalezienie specjalisty do korekty tekstu jest trudne?

Tak naprawdę, zanim podejmiesz pochopną decyzję, żeby ktoś Ci sprawdził treść całej książki, warto się dowiedzieć o jej kwalifikacjach, doświadczeniu, czy też wykształceniu. Same kursy nie wystarczą, tym bardziej, że dotyczy to całej książki, a wydawnictwo jest wymagające i patrzy nie tylko na to, czy ciekawa jest fabuła, ale również – na poprawność językową etc. w Twojej powieści. Usługi korektorskie nie są na tym samym poziomie, działa to na tej samej zasadzie, co inne zawody – jest to bardzo indywidualne, zależne od osoby, która wykonuje taką pracę i od jej zaangażowania. Są takie osoby, które uważają, że nikt inny ich nie przebije, a tak naprawdę nie są tacy profesjonalni jak uważają. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie specjalisty z polecenia od innej osoby. Jednakże, jeśli nie znasz takiej osoby, przejrzyj jej profil, blog, opinie, certyfikaty – brakuje takich rzeczy? Nie ryzykuj. Oczywiście, istnieje przekonanie, że nie warto czytać cudzych opinii, ale zawsze kryje się w nich ziarenko prawdy, które pomoże Ci w większym prawdopodobieństwie znaleźć odpowiednią osobę. Niestety, w Polsce nie zostały jeszcze stworzone studia pod tym kierunkiem, jednak jest możliwość podjęcia się takich kierunków jak edytorstwo, bądź polonistyka. Co prawda, zdania są podzielone, jednak trzeba poświęcić trochę czasu na to, by poszukać kogoś, kto jest stworzony do swojego zawodu i patrzy przede wszystkim na satysfakcję klienta.