Kolor włosów nie musi być nudny.

Lubimy zmiany, mniej lub bardziej znaczące. Jedni preferują małe, inni stawiają na motto „go hard or go home”. Na pierwszy ogień zwykle idą włosy. Nie lubimy własnego koloru, pojawia się pierwsza siwizna, przyczyn jest wiele. Chociaż koloryzacja włosów jest domeną kobiet, to historia mody męskiej pokazuje, że panowie również nie stronią od tego typu zabiegów.

Eugene Schueller, wynalazca nowoczesnej farby, powiedział „Pewnego dnia miliony brunetek zapragną być blondynkami”.

Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie miała jakiejś dziwnej przygody z malowaniem włosów. Zwykle dochodzi do nich w warunkach domowych i efektem jest zupełnie inny rezultat niż oczekiwany. Plamy, pomarańczowy odcień, czerń zamiast brązu, a skrajnie nawet zieleń – temat jest znany.

By nie mieć na głowie katastrofy i nie stracić włosów najlepiej jest uda się do specjalisty.

Czy każdy fryzjer jest specjalistą koloryzacji?

Powiedzmy sobie szczerze – nie. Tak jak nie każdy kucharz potrafi piec ciasta, tak nie każdy fryzjer ma opanowane reguły koloryzacji. Wbrew pozorom nie jest to prosta umiejętność. Potrzebna jest wiedza z zakresu pracy z kolorami, znajomość struktury włosów oraz podstawy chemii farb. Specjalistą w tej dziedzinie jest kolorysta.

W czasach, gdy większość usług opiera się na internecie, przed udaniem się do kolorysty warto poszukać inspiracji w sieci. Wiele salon ów posiada własne konto na Instagramie i Facebooku, gdzie umieszcza zdjęcia swoich prac.

Co robić Przed i Po koloryzacji?

Farbowanie na samej wizycie w salonie się nie kończy. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania i pielęgnacji kolor nie utrzyma się zbyt długo.
Włosy rosną 1-2 cm w ciągu miesiąca, dlatego koloryzację powtarza się przynajmniej co 6-8 tygodni.

Przed:

1. Zrób research i zastanów się jak często możesz sobie pozwolić na koloryzację.
2. Umawiając wizytę, zapytaj o możliwość konsultacji. Ważne jest by przed zabiegiem fryzjer mógł poznać kondycję twoich włosów, Twoje preferencje, a następnie opracować plan koloryzacji.
3. Zrób test alergiczny. Zwłaszcza gdy to będzie Twoje pierwsze spotkanie z farbą do włosów.
4. Stosuj odżywkę lub maskę nawilżającą kilka myć przed koloryzacją.
5. Najlepiej jak włosy przed farbowaniem będą „kilkudniowe”. Naturalne sebum zabezpieczy skórę głowy przed podrażnieniem.

Po:

1. Staraj się stosować produkty przeznaczone do włosów farbowanych – posiadają składniki nawilżające i chroniące kolor.
2. Pamiętaj o regularnym stosowaniu maski. Minimum raz w tygodniu nałóż ją i pozostaw na dłużej.
3. Przy chłodnych kolorach, zaopatrz się w fioletowy szampon. Usuwa żółte odcienie, stosuje się go co kilka tygodni.
4. Zwłaszcza latem ważne jest, by chronić włosy przed słońcem, które powoduje blaknięcie koloru. Kapelusz, czapka lub produkt z filtrem UV.
5. Uważaj na słoną wodę i chlor – wypłukują kolor. Przed kąpielą w morskiej wodzie lub basenie zmocz włosy zwykłą wodą.
6. Pozbądź się szamponu oczyszczającego i przeciwłupieżowego – również wypłukują barwnik.
7. Pamiętaj, że po powrocie ze słonecznych wakacji kolor będzie potrzebował rewitalizacji, dlatego nie warto robić koloryzacji bezpośrednio przed urlopem.
8. Kolor nie musi się „uleżeć” na włosach. Możesz je umyć już następnego dnia po farbowaniu.

Twoje włosy, Twój kolor.

Nie ograniczaj się. Wyglądaj, jak chcesz i czuj się fenomenalnie we własnych włosach. Uśmiech na twarzy to Twoja największa ozdoba.