Decydując się na psa zobowiązujemy się do tego, by zapewnić mu przyzwoity byt. Wiąże się to także z jego żywieniem. Wiele osób zastanawia się zapewne, czy powinniśmy karmić naszego psiego pupila?

Bardzo ważnym jest, by nasz pies dostawał wysokiej jakości karmę. Jeśli bowiem karmimy psa byle czym, może się to na nas zemścić, bo prędzej czy później będziemy musieli pojechać z nim do weterynarza- karmienie zwierząt puszkowymi fast-foodami, czyli karmami niskiej jakości doprowadzi w końcu do tego, że pojawią się problemy zdrowotne. Zatem pieniądze zaoszczędzone na karmie wydamy na weterynarza i wyjdziemy na tym finansowo znacznie gorzej. Czy warto więc oszczędzać na żywieniu psa? Zdecydowanie nie i powinniśmy mieć tego świadomość, decydując się na zaadoptowanie czworonoga.

Jakie karmy są dobre, a których lepiej unikać?

Przy wyborze karmy dla psa musimy zwracać uwagę po prostu na skład. I tak na przykład karmy szeroko reklamowane w mediach czy telewizji okazują się największą trucizną i nie powinny zostać dopuszczone do produkcji, bo tylko szkodzą. Nie sugerujmy się więc tym, czy produkt jest znany. Po prostu czytajmy skład. Pełnoporcjowa karma dla psów posiada szereg cech, takich jak:

kompletność- dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych
zbilansowanie- dostarczane składniki zawierają odpowiednie proporcje
przyswajalność- wszystkie jej składniki są bez problemu trawione przez naszego domownika
bezpieczeństwo- nie zawiera żadnych pułapek chemicznych czy mikrobiologicznych
dobry smak- to ważne, bo w przeciwnym wypadku zwierzę nie będzie czerpało przyjemności z jedzenia

Im bardziej szczegółowy skład na etykiecie, tym lepiej, bo oznacza to, że producent nie chce niczego ukrywać. Pułapką często okazuje się sformułowanie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. To nie jest dobra wróżba. W oczy kłują „produkty pochodzenia zwierzęcego”, bo to może być cokolwiek. Unikajmy więc karm reklamujących się w ten sposób. Zaoszczędzi nam to wiele przykrości.

Gdzie dostać dobrą karmę?

Sklep zoologiczny jest dobrym miejscem do zakupu karmy, ponieważ z reguły mamy tam lepszy wybór niż w marketach. Kupowania jedzenia dla zwierząt w marketach starajmy się unikać, bo najczęściej są to produkty niskiej bądź fatalnej jakości.
Dobrym miejscem na zakupy- w zasadzie to najlepszym- jest Internet, który dostarcza nam prawdziwych karm premium- nie tylko z nazwy, bo premium może nazwać się nawet najgorszy produkt. Istotną zaletą kupowania w Internecie jest to, że często pojawiają się promocje, a kiedy kupujemy hurtem kilkanaście puszek, to zapłacimy mniej, niż gdybyśmy kupowali na sztuki w markecie czy sklepie zoologicznym.

Mokra czy sucha?
Najzdrowsza jest oczywiście karma mokra, bo sucha jest produktem przetworzonym, ale jeśli jest dobrej jakości, to można włączyć ją do diety czworonoga, ponieważ sucha karma pomaga w oczyszczaniu zębów i zachowaniu w zdrowiu jamy ustnej. Karma morka jest o wiele mniej kaloryczna i solidnie nawadnia organizm. Dlatego najlepiej karmić naszego zwierzaka morką i suchą karmą.